Helikopteri Kim İcat Etti ?

Sikorsky adını hemen hemen herkes duymuştur. Peki Sikorsky'nin kurucusu Igor Sikorsky'nin helikopterin mucidi olduğunu biliyor muydunuz ?

Rus asıllı Amerikalı bilim adamı olan Igor Sikorsky 1889-1972 yılları arasında yaşayan mucit, Rusya İmparatorluğuna bağlı Kiev'de dünyaya gelmiştir. 1903 yılında Saint Petersburg İmparatorluk Rus Denizcilik Akademisi'ne girdi. Sonrasında ise eğitimine Kiev Teknik Üniversitesi'nde devam ederek tamamladı.

1908 yılınıda ailesi ile gerçekleştirdiği Almanya seyahatı sırasında Wright Kardeşler ve Ferdinand Von Zeppelin'in çalışmalarından oldukça etkilenerek çalışmaları hakkında bilgiler edindi. Henüz 18 yaşında olan Igor Sikorsky havacılıkla ilgilenmeye ve çalışmalara bu seyahatı sonrasında başlamıştır. Ablasının maddi desteğiyle aerodinamik üzerine eğitim alır ve tasarladığı helikopterinin gerekli parçalarını almak üzere Paris'e gider. Gerekli parçalarla birlikte Kiev'e geri dönen Igor Sikorsky ilke helikopterini inşa eder. İlk girişiminde başarılı olamayan Igor Sikorsky 1920 yılında aynı motorları S-1 adlı küçük bir uçak üzerinde kullandı fakat bir türlü havalanmayı başaramadı. Daha sonralarında S-1'e nazaran daha büyük olan S-2 ve S-3 kısa bir süre için havalanabilse de 50 beygirlik motoruyla s-5 1911 yılında havalanmayı başardı. 100 beygir güç üreten S-6 1911 yılının 2.çeyreğinde uçmayı başardı. 1912 yılında Russia Baltic Otomobil Fabrikası'nın baş mühendisi olan Igor Sikorsky S-6 için Rusya ordusundan küçük bir sipariş aldı ve dört motora saghiğ bir uçak üzerinde çalışmaya başladı. 1913 yılında Sikorsky dünyanın ilk dört motorlu uçak pilotu statüsüne kavuştu ve başarılı uçuşlar gerçekleştirdi.

1918 yılında gerçekleşen Bolşevik devriminden dolayı 1919 yılında ABD'ye göç edip New York'a yerleşti. 1923 yılında ABD'de Roosevelt Field, Long Island yakınlarında bir çiftlikte Sikorsky Havacılık Mühendisliği Şirketini kurdu. Amerika için ürettiği S-29 A ilk uçuşunu 1924 yılında gerçekleştirdi. İlerleyen yıllar içerisinde ise VS44A modelinin de bulunduğu büyük deniz uçakları üretmiştir.

Igor Sikorsky'nin şirketi 1925 yılında Sikorsky Manufacturing Corporation adını alarak amfibi uçak ve deniz uçakları için örnek teşkil eden S-34 dizaynı üretmeye başladı. Igor Sikorsky helikopter kontrolleri üzerinde uzun mesailer harcayarak en sonunda sağlam, kullanışlı ve çok yönlü bir hava aracı kazandırmayı başardı. 1939 yılında günümüzdeki helikopterlerde kullanılan rotor sistemiyle donatılmış Vought -Sikorsky VS-300'ü üretti.

Sikorsky'nin kurduğu firma bugün Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya'da kolları olan tüm dünyaya tasarladığı sivil ve askeri helikopter üreten milyarlarca dolar değerinde olan küresel dev havacılık firması olmuştur.

Helikopter turu hakkında bilgi için; https://mekjet.com/blog/85-helikopter-turu

Cumhuriyet Dönemi Havacılık çalışmları hakkında bilgiler için; https://mekjet.com/blog/60-cumhuriyet-donemi-havacilik-calismalari

Etiketler: helikopter, helikopteri-kim-yaptı, Sikorsky-helikopter, helikopterin-mucidi, helikopteri-kim-icat-etti, helikopter-mucit

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.