Turboprop uçaklar

Turboprop uçaklar pervaneli jet motoru olarak tanımlanmaktadırlar. Düşük hızlarda yüksek verim sağlayan bu motor sayesinde yakıt sarfiyatı ve işletme maliyeti olarak jet motorlara göre ortalama yüzde 30 daha ekonomiktir.

Turboprop motorlar jet motorları gibi tepkime ile bir kuvvet sağlarken sahip oldukları pervaneleri ile de ekstra bir çekiş kuvveti sağlamaktadırlar. Sahip oldukları bu teknoloji sayesinde yakıt ve işletme maliyetleri dışında turboprop'lar kısa pistlerden iniş-kalkış yapabildikleri gibi oldukça emniyetli ve sahip oldukları vip donanım ve geniş kabinleri ile konforlu uçuşlar gerçekleştirebilirler.

Turboprop uçaklarda kuvvet aktarılan bir veya iki pervane vardır. Bu motorlarda pervane doğrudan kompresör şaftından hareket alır ya da serbest türbin ve merkez tahrik şaft sistemi bunu sağlar.

Turboprop model uçaklar ile jet uçaklar arasındaki en önemli farklılık uçuş süreleri dir. Turboprop'lar Jet'lerin 1 saat uçtukları mesafeyi 1 saat 15 dakika-20 dakika arasında uçmaktadırlar. Buna karşın iç kabinleri jet'lere göre daha geniş ve uçuş maliyetleri uygundur. Kısa-uzun pist farkı göz etmeden her pistten kalkış ve iniş yapabilmesi ise turbopropların sundukları ayrı bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uçak kiralama hakkında detaylı bilgiler için https://mekjet.com/ucak-kiralama

 

 

Etiketler: turboprop, kingair, king-air, pervaneli-uçak, jet-uçak, pervaneli-ucak-guvenlik, pervaneli-ucaklar

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.