Robot Pilot 

PiBot olarak adlandırılan robot pilot sayesinde uçak içerisinde herhangi bir modifikasyon gerçekleştirilmeden hali hazırda kullanılan uçaklar ile insansız bir uçuş gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. PiBot insanlı pilotlar tarafından uçulması tehlikeli olan bölgeler ve uçuşlar için geliştirilmekte. Henüz deneysel bir proje olan PiBot şuan yüzde 80 başarı ile uçuş operasyonlarını similatör üzerinde yapabilmektedir. Henüz yeterli olmayan bu oran üzerinde Kore'li bilim adamları çalışmalarını sürdürmektedir.PiBot uçağın çalıştırılması, kalkış, iniş ve navigasyon ve diğer tüm uçuş gerekliliklerini tek başına yapabiliyor.

Günümüz için çok ileri olan bu teknoloji üzerinde çalışılması sonucu gelecekte pilotların yerine robot pilotları görmek mümkün.

Kaptan pilotların neden sol koltukta oturduğu ile ilgili makale için https://mekjet.com/blog/80-kaptan-pilotlar-neden-sol-koltukta-otururlar

 

Etiketler: havacılık, pilot, robot, robot-pilot, pibot, robotpilot, havacılıkhaberleri, haber

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.