Pilotsuz uçaklar ne zaman hizmete giriyor ?

 

Dünyanın en büyük jet uçak üreticilerinden Boeing bu yıl içerisinde pilotsuz uçakların deneme uçuşlarına başlayacığını bildirdi. Yapılan araştırmalar sonucu birçok insanın pilotsuz uçak fikrinin korkutucu bulduğunu söylüyor. Pilotsuz uçakların göreve başlaması ile birlikte yolcu sayılarında düşüş olmasından korkuluyor. Konu ile ilgili yapılan araştırma sonucu ankete katılan 8000 kişinin yüzde 17'lik bir kısmı pilotsuz uçakta yolculuk yapabileceğini belirtti.

Pilotsuz uçaklar ile birlikte hava yolu firmalarının yılda 26 milyar dolar tasarruf gerçekleştirebileceği söylenmekte. Araştırma firmaları pilotsuz uçakların daha güvenli olabileceği yönünde görüşler belirtirken birçok güvenlik uzmanı kendileri ile aynı görüşe sahip değil. Gerçekleştirilen araştırma sonucu uçak ile yolculuk eden yolcuların yaşları büyüdükçe pilotsuz uçaklara olan güven düşüyor. Yaş düşdükçe pilotsuz uçaklar ile uçarım diyenlerin oranı yüzde 30'u bu fikre olumlu bakıyor.

 

Araştırmacı firmaya göre uçak kazalarının yüzde 70-80'e yakını insan hatasından kaynaklanıyor. Uçuş ekibinin yorgun olmasına bağlı kazaların payı ise yüzde 15-20 arası. Pilotsuz uçaklar ile birlikte bu oranların düşmesi planlanmaktadır. Günümüzde çoğu ticari uçak halihazırda otomatik kalkış ve iniş yapabilmektedir. Ancak acil durumlarda iniş yapabilme yetileri henüz yok. Bu sebebten ötürü hala pilotlara ihtiyaç duyulmaktadır. Boeing tarafından geliştirilen bu yeni sistem ile birlikte acil durumlar ve diğer tüm yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemler alınmaktadır. 2016 yılı içerisinde Tianjin Dünya Ekonomik Forumu'nda PiBot olarak adlandırılan robot bir pilotun tanıtımı gerçekleştirilmişti.

Robot pilotlar hakkında makale için https://mekjet.com/blog/79-robot-pilot-pibot

 

Etiketler: pilot, boeing, airbus, pilotsuz-uçak, iha, pilotsuzuçak

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.