İklim değişikliği/Küresel ısınmanın Uçuşlara etkileri

Günümüzde hava durumu uçak yolculuklarını kar, yağmur, fırtına ve sis gibi etkenlerden etkilemektedir. Havanın çok sıcak olduğu durumlar uçuş operasyonlarını çok yakından ilgilendirir bu bakımdan küresel ısınma ile birlikte gelecekte hava yolu yolcuculukları günümüzden çok daha farklı olacağı uzmanlar ve bilim adamları tarafından belirtilmektedir. Sıcaklığın uçuş operasyonlarına olan olumsuzluklarına örnek olarak geride bıraktığım yıl içerisinde ABD'nin Phoenix kentinde sıcaklıkların 50 dereceye ulaşması sonucu American Airlines'ın 40'tan fazla uçuşunu iptal etmek durumunda kaldı. Sebebi hava ısındıkça yoğunluk azalmakta. Yoğunluğu azalan hava ile birlikte uçaklar kalkmaları için yeterli olan kaldırma kuvvetine ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Pist uzunluğunun kalkış için gerekli hıza erişmede yetersiz kaldığı durumlarda seferler iptal oluyor. Bu sebebten ötürü hava yolları maddi olarak zarar edebilmektedirler.

İngiliz bilim adamlarının, küresel ısınmanın muhtemel etkilerini araştırırken, Atlas Okyanusu üzerinde çok yüksek seviyelerde esen rüzgarların ilerleyen yıllar içerisinde kuvvetlenebileceği verisine ulaşmışlar. .Jet Stream olarak adlandırılan kuvvetli hava akımları, batıdan doğuya doğru eser. Bu sebebten ötürü Avrupa'dan Amerika'ya doğru yapılan uçuşlar, önden alınan rüzgar sebebiyle diğer yöndeki uçuşlara göre biraz daha uzun sürmektedir .Küresel ısınma ile birlikte hava akımlarının hızının artışı batıya doğru yapılan uçuşların süresini günümüze göre biraz daha uzatacağı sonucunu doğuruyor. Bilim adamlarının gerçekleştirdiği araştırmalar sonucu yaklaşık olarak 5 dakika kadar uzayabileceği öngörülmektedir. Hava akımlarının artışı yolculuk süresi dışında daha çalkantılı türbülansları da beraberinde getirecek. Özellikle tehlikeli türbülans türlerinden olarak bilinen açık hava türbülansında ciddi oranda artış yaşanabileceği iddia edilmekte.

Küresel ısınmanın artmasının havacılığa etkisinin uçuş süresi, konfor ve uçuş operasyonlarının gerçekleştirilmesi bakımından olumsuz sonuçlar yaşatacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiketler: iklim;, uçuş, operasyon, iklimdeğişikliği, yolcu, havayolları, yolcuuçağı

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.