NASA Süpersonik Uçak Üzerinde Çalışıyor

NASA Süpersonik Uçak Üzerinde Çalışıyor

NASA, sesten hızlı fakat sessiz çalışan süpersonik uçak üzerinde çalıştığını bildirdi. Daha önce NASA tarafından geliştirilen uçaklar çoğunlukla hız rekoru kırma amacıyla geliştirilmişken bu yeni tasarlamaya başladıkları X-Plane'deki amaçları sessiz süpersonik hava taşımacılığı yapılması üzerine geliştirilmekte. 

 

NASA, tasarladıkları bu yeni uçak ile ticari hava taşımacılığının gelişimini adına çok önemli veriler sağlayacağını düşünmekte. Uçağın üretimine yönelik Lockheed Aeronautics firmasına 247,5 milyon Dolar tutarında bir ihale vererek 2021 yılı sonuna kadar uçağın teslim edilmesini istedi.Tasarlanan uçağın amacı, yerdeki insanların neredeyse duyamayacağı kadar sessiz sonik patlama sesi çıkaran süpersonik uçuşlar yapabilmek.

 

Teknik detayları ise aşağıdaki gibi olması planlanmaktadır;

 

X-Plane,tek bir General Electric F 414 motoruna sahip olacak. Tek Pilot tarafından uçurulacak uçağın azami hızı ise 1.590 km/h olacak.Uçağın uzunluğunun 28.65 metre, kanat açıklığının ise yaklaşık 9 metre olması planlanıyor. Uçak 14.650 kilogram kalkış ağırlığına sahip olacak.

 

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.