Bebeklere Pasaport Nasıl Çıkarılır ?

Aileniz yeni üyesi bebeğiniz ile birlikte seyahat etme kararı aldınız.Peki bebeğinize pasaport gerekli mi? Evet,gerekli bebeğinizede seyahat etmek için pasaport çıkartmalısınız.Aşağıda bebekler için nasıl pasaport çıkarabileceğiniz ile ilgili yardımcı olmaya çalışacağız.

Bebeklere Pasaport Nasıl Çıkarılır

Biyometrik fotoğraf

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeğiniz içinde biometrik fotoğraf çektirmelisiniz.Biraz zor olabilir zira bebeğin yüzü,alnı ve kulakları net bir şekilde gözükmelidir.Arka fon beyaz olmalı ve en önemlisi kameraya bakıyor olması gerekiyor.Biraz zor gibi görünebilir fakat deneyimli fotoğraf stüdyoları bebek çekimleri konusunda oldukça deneyimlidir.Pasaport için fotoğraf çekiltireceğinizi mutlaka belirtmelisiniz.

 

Harç Dekontu

Pasaport çıkarılması için tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi aynı bedelde harç yatırmanız gerekmektedir.Yürürlükte olan uygulamaya göre 25 yaşının altındaki öğrencilerden harç bedeli alınmamaktadır.Öğrenci olamayan çoçuklar için harç bedelleri anlaşmalı kurumlardan yapılabilmektedir.18 yaşından küçük her bireye en az 6 en fazla 5 yıllık pasaport verilmektedir.Yatıracağınız harç bedeli ve defter bedelini mutlaka çocuğunuzun adına yatırmalısınız.Ödeme dekontu onun adına çıkmalı ve ödemeyi alan banka memurunun ıslak imzası ve tahsil alınmıştır kaşesi bulunmalıdır.Dekontun aslını almayı unutmayın.

 

Muvafakatname

Anne ve babanın,çocuğa pasaport çıkarılmasının bilgileri dahilinde olduğuna ve buna izin verdiklerini içeren bir yazıdır.Muvafatname belirli bir ücret karşılığında noterden çıkarabileceğiniz gibi pasaport başvurusu sırasında emniyetten de ücretsiz olarak alabilirsiniz.

 

Ve son olarak başvuru sırasında gerekli evrakların hepsi tamamlandıktan sonra bebeğiniz ile birlikte pasaport çıkarmak için randevu aldığınız emniyet birimine gitmeniz gerekiyor.Başvuru sırasında bebeğinizin de orda bulunması gerekli.Pasaport çıkarılmak istenen bebeğin ebeveynlerinin de nüfus cüzdanlarının aslının yanlarında olması gerekli.

 

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.