Planörün Tarihi

1800'lü yıllarının sonlarına kadar uzanan Planörün tarihi,1871 yılında Alphonse Penaud tarafından tasarlanan ilk defa yapısal dengeli bir model uçakla Paris'te 11 saniyede 40 metre uçarak havacılık tarihinde yeni bir dönem başlattı.''Phanophore'' ismini verdiği bu hava aracı tarihtekiilk motorsuz uçak olarak yerini almaktadır.

1886 yılında Alman mühendis olan Otto Lilienthal,geliştirdiği planör tarzı kanatlarla Berlin yakınlarındaki bir tepe üzerinden uçuş denemeleri yapar.Denemelerinin hemen hemen hepsinde başarılı olan Lilienthal kilometrelerce uçmayı başaran,havanın yükseltme gücünü kullanarak uçan ilk kişidir.Bu bağlamda Lilienthal günümüz modern planörcülüğün babası olarak anılmaktadır.Lilienthal bir deneme uçuşunda talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Türkiye'de ilk kez 1935 yılında,Atatürk'ün talimatıyla Türk Hava Kurumu (THK) çatısı altında Planörcülük Okulu açıldı.1935'den günümüze kadar THK çatısı altında planör eğitimleri verilmektedir.

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.