Dünyanın İlk Uçan Arabası

 Dünyanın İlk Uçan Arabası

Hollandalı şirketin tasarlayıp geliştirdiği PAL-V isimli uçan araba Cenevre Otomobil fuarında görücüye çıkmıştı.15 yıl süren arge sürecinin ardından yakın önümüzdeki günler içerisinde uçan araba için ön siparişlerinin alınmaya başlanacağını açıkladılar.

Dünyanın İlk Uçan Arabası

2019 yılı itibarıyla satışa sunulması planlanan uçan araba karada 160 km/h ulaşırken havada ise 170 km/h hıza ulaşmaktadır.11 bin feet yüksekliğe kadar çıkabilen araç deposunda bulunan yakıt ile birlikte 563 km uçuş menziline sahip olduğu açıklandı.

Dünyanın İlk Uçan Arabası

Kara modundan hava ''uçuş'' moduna yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde geçebilmektedir.Dünya'nın ilk uçan arabası PAL-V'yi kullanabilmek için PPL yani hususi pilot lisansı sahibi olunması gerekmektedir.Ayrıcana hollandalı firmanın vereceği uçuş ve araç eğitimine de katılınması zorunlu.İlk etapta sadece 90 adet üretilmesi planlanan aracın 499 bin Euro satış fiyatı olacağı açıklanırken bu rakamın yakın bir zaman sonra 299 bin Euro olan bir başka modelinin de piyasaya sürüleceği açıklandı.

 

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.