Helikopterlerin çalışma prensibi

Günümüz hava araçları arasında yolcu taşıma alanında sıklıkla kullanılan helikopterler dikey kalkış ve iniş yapabilmesi havada sabit durabilmesi sayesinde manevra kabiliyeti bakımından diğer hava araçlarına göre daha esnektir. İlk olarak 1907 yılında Fransız Paul Cornu tarafından uçurulmuştur. Helikopterler ve uçakların arasında manevra kabiliyet anlamında fark olsa da uçakların uçma prensipleri arasında fark yoktur. Uçaklar havada tutunma kuvveti elde etmek için uçak hava içinde hareket ettirilir. Kanat,uçak sabit kanat gövdeye sahip bir yapıdadır. Helikopterler taşıma kuvveti elde etmek için döner kanat yani pervane kullanmaktadır. Dairesel hareketler sürekli hareket oluşmak için en kolay sistemdir.Helikopterlerdeki döner pervane sistemini günümüzde en basitinden fanların çalışma prensiplerinde görmekteyiz.Bir taraftan aldığı havayı diğer tarafa pervane yardımıyla tahrik kuvveti sağlayarak daha hızlı şekilde iletir yani üfler. Helikopterlerin pervaneleri uçak kanatlarının sahip olduğu gibi eğimli bir yapıya sahiptir. Fakat uçakların kanatlarına göre daha ince yapıya sahiptir.Ana motor sisteminden şaft yardımıyla alınan dönme kuvveti pervaneye iletilir. Pervaneler şanzuman sistemiyle yavaş yavaş dönmeye başlar sonra optimum kaldırma kuvveti hızına ulaşır.

Bu çalışma prensibine göre helikopterlerin havada pervanenin ters yönünde dönmesi gerekir fakat kuyruklarında yer alan ufak pervaneler helikopterlerin gövdesinin bu dönme isteğini engellemektedir. Helikopterlerin spin atmamasını sağlayan dengeleyici bir göreve sahip olan bu ufak pervaneler hayati bir önem taşımaktadır.

Helikopterlerin pervane kollarına pal denilmektedir ve helikopterlerde iki adet pal bulunmaktadır. Helikopterlerde yer alan bu iki pal birbirlerine ters yönde eğimli konumlandırılmıştır. Kalkış esnasında helikopter pilotları bu palleri ters yönde maksimum açı olmak üzere eğer ve bu sayede yere en yüksek hava basıncı uygulanarak havalanmaya başlar. İleri-geri, sağa-sola gidilmesi içinse pervane şaftının bağlanma noktası gidilmek istenen yöne eğilir. Pallerin açıları artırıldığında daha çok kaldırma kuvveti, azaldığında ise daha az bir kaldırma kuvveti oluşur.

 Helikopter turları hakkında detaylı bilgi için  https://mekjet.com/blog/85-helikopter-turu

 Helikopter kiralama hakkında detaylı bilgi için https://mekjet.com/helikopter-kiralama

 

Helikopter ile uçuş deneyimi yaşamak için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. üzerinden veya sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan detaylı bilgi alabilir MEK JET ayrıcalığıyla uçuş keyfini yaşayabilirsiniz.

Etiketler: helikopter, viphelikopter, nasılçalışır, çalışmaprensipleri, helikoptertur, helicoptertour, vip

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.