Sabiha Gökçen(22 Mart 1913-22 Mart 2001)

Sabiha Gökçen Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından biri olmasıyla birlikte dünyanın da ilk kadın savaş pilotu olarak havacılık tarihinde özel bir yere sahiptir.Havacılık kariyeri boyunca toplam sekiz bin saat uçuş gerçekleştiren Sabiha Gökçen'nin otuz iki saatlik uçuşu ise muharebe görevlerinde gerçekleşmiştir.Kendisi Mustafa Kemal Atatürk'ün sekiz manevi evladından birisidir.

Sabiha Gökçen'nin havacılığa tutkusu 1935 yılında Türkkuşu'nun gerçekleştirdiği planör gösterilerinden etkilenmesi ile başlamıştır.Mustafa Kemal Atatürk'ün de desteği ile birlikte aynı yıl kendisi Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na başlamıştır.Burada kendisi yüksek planörcülük brövelerini aldı.

Daha sonra eğitimine Eskişehir Havacılık Okulu'nda Savmi Uçan ve Muhittin Bey'den özel uçuş eğitimini alarak 25 Şubat 1936 yılında ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı.

Son uçuşunu 1996 yılında 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton ile birlikte Falcon 2000 model jet ile gerçekleştirmiştir.Aynı yıl havacılık kariyerinin en büyük ödülünü kazanmıştır.Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısının onur konuğu olarak davet edilir ve dünya tarihine adını yazdıran yirmi havacıdan biri seçilir.Bu değerli ödüle layık görülen havacılık tarihinde ilk ve tek kadın pilot olur.

Etiketler: Sabiha , gökçen, ilkkadınpilot, havalimanı, atatürk, türkkusu

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.