Vecihi Hürkuş (6 Ocak 1896-16 Temmuz 1969)

6 Ocak 1896 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Türk pilot ve mühendis olan Vecihi Hürkuş ülkemiz havacılık tarihinin en önemli simalarından biridir.Vecihi Hürkuş Türk havacılık tarihinde ilk sivil ve askeri uçağı tasarlayan,üreten ve Türkiye'de ilk özel havayolu şirketini kuran kişi olarak adını Türk havacılık tarihine yazmıştır.

İlk düşman uçağını vurarak etkisiz hale getiren Vecihi Hürkuş savaş zamanında Ruslara esir düşer.Hazar Denizi'nde yer alan Nargin Adası'ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başararak yurda geri döner.1918 yılının yaz aylarında Yeşilköy'de konuşlanan 9. Harp Tayyare Bölüğü'nde görev almaya başlar.Bölükte görevini yerini getirirken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Hürkuş'un projesi Mondros Ateşkes Antlaşması'ın imzalanması ile yarım kalır.Kurtuluş Savaşı esnasında da görev alan Vecihi Hürkuş İnönü ve Sakarya meydan muharebesi sırasında başarılı keşif ve destek uçuşları yaparak Yunan avcı uçağını etkisiz hale getirir.Vecihi Hürkuş Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilotumuzdur.

 

İzmir (Gaziemir-Seydiköy) hava meydanlarına ilk giren ve işgal eden kişi olan Vecihi Hürkuş,kırmızı şeritli İstiklal Madalyası ve TBMM tarafından üç kez Takdirname alan Vecihi Hürkuş üç takdirname verilen tek kişidir.

Etiketler: vecihi, vecihihurkus, kahraman, pilot, tayyare

MEK JET; uçak kiralama, helikopter kiralama, özel jet kiralama ve ambulans uçak kiralama konularında hizmet vermektedir.